1. Norint apskaičiuoti stogo dangą visų pirma reikia atlikti stogo matavimus, tam, kad tiksliai galima būtų paskaičiuoti reikiamą medžiagų kiekį. Norint atlikti preliminarų skaičiavimą, galima remtis ir turimais duomenimis iš projekto. Kad atliktume teisingą lakštų išdėliojimą, reikia pasidaryti kiekvieno šlaito išklotinę. Turint išklotines lengviau atlikti skaičiavimą.
Stogo lakštų ilgis nuo 0,85 m iki 6,45 m, žingsnis 0,35 m, kai naudojama 0,5 mm storio skarda. Jei naudojama 0,45 mm storio skarda, rekomenduojama naudoti lakštus, trumpesnius nei 4,0 m.
Lakšto dengiamasis plotis 1,08m.
Kaip ir skaičiavime taip ir dengiant, lapai dėliojami iš dešinės į kairę. Kad paskaičiuotume kiek eilių lakštų bus šlaite, šlaito plotį pagal kraigą reikia dalinti iš lakšto dengiamo pločio 1,08 m. Pvz., stogo šlaito plotis 10,8 m, tai 10,8 m : 1,08 m = 10 vnt. lakštų. Tarkime, kad stogo šlaito ilgis 7,15m, kadangi maksimalus lakšto ilgis yra 6,45 m, reiškia reikės jungti iš dviejų lakštų. Patogiausia jungti iš dviejų panašaus ilgio lakštų 7,15 m : 2= 3,575 m. Standartinis ilgis yra 3,65 m. Taigi gauname 7,15 m - 3,65 m = 3,5 m (matome, kad reikia 1 vnt. - 3,65 m ir 1 vnt. - 3,5 m). Tačiau reikia įvertinti lakštų persidengimą, kuris yra 0,15 m, tada: 3,5 m + 0,15 m = 3,65 m. Taigi šiam šlaitui uždengti reikėtų 2 vnt. po 3,65 m. Tai sudarytų 20 vnt. x 3,65 m x 1,08 m = 78,84 m2.
Siekiant ekonominio efekto ir medžiagų sąnaudų mažinimo, taip pat naudojami ir nestandartiniai lakštų ilgiai. Pvz.: jeigu mūsų pirmame pavyzdyje šlaito ilgis būtų ne 7,15 m, o 7,1 m - remdamiesi standartiniais ilgiais naudotume 3,65 m + 3,65 m + (0,15 m persidengimui) = 7,15 m. Galime naudoti ir 3,65 m+3,6 m+(0,15 m persidengimui)=7,1 m.
Naudojant nestandartinio ilgio lakštus yra vienas ypatumas - tokie lakštai dedami viršutinėje dalyje, prie kraigo. Naudoti vien nestandartinius ilgius negalima, nes bus neįmanoma sujungti lakštus tarpusavyje.
2. Atlikus stogo lakštų skaičiavimus, reikia paskaičiuoti ir reikiamų komplektuojančių detalių kiekį stogui. Komplektuojančios detalės yra parenkamos pagal reikalingumą ir stogo konfigūraciją. Stogo komplektuojančios detalės:
Visos detalės yra 2m ilgio. Norint paskaičiuoti reikiamą kiekį suskaičiuojamas bendras kiekis metrais ir +5% sujungimui arba pvz.: yra 20m vėjalenčių - 20m : 1,9m = 10,52 vnt. Reikia 11 vnt. vėjalenčių, t.y. 11vnt. x 2m = 22m. Taip skaičiuojamos visos detalės.
3. Tam, kad galėtume tvirtinti lakštus, reikalingi medsraigčiai. Tvirtinant jie yra sukami pirmoje eilėje į kiekvieną bangą, po to išsidėsto šachmatine tvarka. Vidutiniškai 1m2 reikalingi 6,5 vnt. varžtų, tai yra 7 vnt. Stogo kvadratūra x 7 vnt. = tūkst.vnt. Medsraigčiai yra pakuojami po 250 vnt. Taigi padalinę iš 250 vnt. žinosime kiek dėžučių medsraigčių reikia stogui.
4. Labai svarbu, kad po danga būtų antikondensacinė plėvelė. Ji apskaičiuojama taip: stogo plotas +15%, nes plėvelės jungiasi viena su kita išilgai ir dar reikia palikti įtempimui (paliekamas laisvumas). Taip pat apskaičiuojama ir reikalingas garo izoliacijos, kuri dedama iš patalpos vidaus, kiekis.
5. Stogo apšiltinimui naudojama akmens vata Rockwool "Rock-Batts". Pagal normas stogo šilumos laidumo koeficientas turi būti 4 W/mk. Tokią varžą galime pasiekti naudodami 20cm "Rock-batts" vatą. Vata gali būti 50mm, 75mm, 100mm storio. Stogo plotą padauginę iš 20 cm žinosime kiek kubų vatos reikės apšiltinti stogą.
6. Lietaus nuvedimo sistema
Lietaus vanduo nuo stogo patenka į lataką, kuriuo nuvedamas ant žemės arba į požeminę kanalizaciją. Latakai būna 2m, 3m, 4m ir 6m ilgio. Jų reikia lygiai tiek pat, kiek ir laštakio. Esant įvairiems latako ilgiams sukomplektuojamas reikalingas metražas kiekvienam stogo šlaitui. Latakai vienas su kitu jungiami latako jungtimi, kuri turi guminę tarpinę. Latakui pakabinti reikalingi laikikliai. Laikikliai būna trijų dydžių: 70mm, SKM ir SKL, tam, kad esant latako ilgiui didesniam negu 10m galima būtų sudaryti nuolydį lietvamzdžio link. Atstumas tarp laikiklių turi būti 0,8m. Uždaryti latako galus naudojami latako aklidangčiai, jie yra dešininiai ir kairiniai. Tam, kad galėtume sujungti lataką su lietvamzdžiu naudojame latako-lietvamzdžio jungtis. Jų reikia tiek, kiek numatyta stovų. Lietvamzdžiai su latako-lietvamzdžio jungtimi sujungiami alkūnių pagalba, sujungimui reikalingos dvi alkūnės. Esant plačiam pakalimui naudojamas 1m ilgintuvas tarp alkūnių ir tada statomas lietvamzdis. Jo ilgis priklauso nuo pastato aukščio. Lietvamzdžiai gali būti 2,5m, 3m, 4m ir 6m ilgio. Tarpusavyje jie lengvai susimauna ir nereikia jokių papildomų jungčių. Priklausomai nuo namo fasado apdailos parenkamas lietvamzdžio tvirtinimas: ar bus naudojama lietvamzdžio jungtis-fiksatorius mūro sienai, ar medžio (dailylenčių, plastikinių dailylenčių) sienai. Šie fiksatoriai statomi 1m atstumu. Jei surinktas vanduo bus nuvedamas į požeminę kanalizaciją, lietvamzdžio užbaigimui naudojama detalė - lietvamzdžio dalis žemėje, o tuo atveju, kai vanduo nuvedamas į vandens kanalus ar tiesiai ant pievos - naudojamas lietvamzdžio galas. Lietaus nuvedimo sistema turi daug papildomų standartinių detalių, tokių kaip vidiniai ir išoriniai latako kampai, trišakiai, lietvamzdžių movos, savaime išsivalantys koštuvai ir kitos detalės, tam, kad būtų galima sumontuoti efektyviai funkcionuojančią lietaus nuvedimo sistemą. Priklausomai nuo stogo ploto yra parenkami latakų ir lietvamzdžių diametrai. Latakai gali būti 100mm, 125mm, 150mm, 190mm diametro, lietvamzdžiai gali būti 75 mm, 87 mm, 100 mm, 110 mm, 120 mm diametro.
Destataprofil.lt svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti geresnę teikiamų paslaugų kokybę. Naršydami mūsų svetainėje Jūs patvirtinate, jog sutinkate su destataprofil.lt slapukų politika.
Sutinku